Skip to main content

Filip to 6-letni chłopiec, który od urodzenia walczy z dystrofią mięśniową Duchenne’a (DMD), nieuleczalną genetyczną chorobą dotykającą wyłącznie chłopców. Każdego dnia mięśnie Filipa ulegają degradacji. Chłopcy cierpiący na DMD dożywają przeważnie 20 lat, ale zdarzają się znacznie wcześniejsze zgony. Choroba powoduje, że później zaczynają chodzić, ich chód staje się kaczkowaty, mają problemy z wchodzeniem po schodach, zaczynają chodzić na palcach, a później się przewracać. Około 10. roku życia muszą korzystać z wózka inwalidzkiego, a w kolejnych latach tracą całkowicie władzę w rękach – wtedy niezbędny jest wózek elektryczny. Równocześnie pojawiają się problemy z sercem i przeponą, która odpowiada za pracę płuc, a dziecko wymaga respiratora.

Niestety, lek na tę chorobę nie istnieje, nie została też opracowana żadna forma terapii, która pozwoliłaby zatrzymać postęp DMD. Jedyne, co można zrobić, to rehabilitować chłopca i podawać mu sterydy, które, niestety, generują wiele skutków ubocznych.

Filip codziennie ciężko pracuje, aby jakkolwiek opóźnić postęp choroby. Jest regularnie rehabilitowany. Musi też korzystać z pomocy neurologopedów, logopedów oraz wielu innych lekarzy, jak np. neurolog, kardiolog, endokrynolog, gastroenterolog, diabetolog, reumatolog, pulmonolog. Mimo stale podejmowanych działań rehabilitacyjnych zmaga się z mocnymi skurczami w całym ciele, które wywołują potworny ból.

Z każdym dniem Filip jest słabszy, wolniejszy, bardziej zmęczony niż jego rówieśnicy. Bardzo trudno wytłumaczyć mu, dlaczego inne dzieci się bawią, podczas gdy on ma coraz większe problemy z samodzielnością, z prostymi czynnościami, jak np. chodzenie po schodach…

Walka o każdy dzień Filipa, o dzień bez bólu, trwa. Koszty rehabilitacji rosną wraz z postępem choroby. Dlatego my również włączamy się do tej nierównej walki, zachęcając i Was do wspólnej pomocy. Razem możemy więcej, każda złotówka ma znacznie, każda pomoc jest bezcenna. Zróbmy tyle, ile możemy – razem, dla Filipa.

Jak pomóc?

Wpłacić środki za pośrednictwem Fundacji Siepomaga (TUTAJ) lub Fundacji Dzieciom (TUTAJ)


Close Menu