Skip to main content

Tzw. święto zakochanych obchodzone jest 14 lutego niemal na całym świecie. Wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych, kiedy w Rzymie celebrowano Luperkalia, czyli święto ku czci bogini kobiet i małżeństwa oraz boga przyrody. 14 lutego oficjalnie został uznany za dzień zakochanych w V w. n.e. za sprawą papieża Galezjusza I, który w tym dniu polecił wspominać patrona zakochanych, czyli żyjącego w III w. biskupa Walentego z Terni.

Tradycja ta z czasem znacząco odbiegła od swoich korzeni i została spopularyzowana oraz skomercjalizowana na całym świecie. Szczególnie przyczynił się do tego brytyjski pisarz i poeta, sir Walter Scott. Chociaż jeszcze wcześniej, w XVI w., wysłana została pierwsza kartka walentynkowa – jej nadawcą był Karol Orleański, więziony w londyńskiej Tower, a adresatką jego żona.

Współcześnie święto to jest najbardziej spopularyzowane w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. Amerykanie upowszechnili zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych, są też znani z obdarowywania ukochanych prezentami. Z kolei Francuzi nie wysyłają swoim wybrankom kartek, a bukiety czerwonych róż. Dodatkowo Walentynki to też okazja do zaproszenia ukochanej osoby na romantyczną kolację.

My na tę okazję przygotowaliśmy dla Was w Restauracji Kuter Port specjalne menu. Zadbajcie więc o wyjątkową atmosferę, zaproście na kolację swoją „drugą połówkę”, a my zajmiemy się gotowaniem i stworzeniem klimatycznego nastroju.

Szczegóły menu można sprawdzić TUTAJ.


Close Menu