Skip to main content

Trwa militarny wrzesień na Plaży Kuter Port Nieznanowice. Specjalnie na tę okazję zbudowaliśmy własny poligon, na którym można obserwować pojazdy militarne, które demonstrują tam swoje możliwości jazdy i walki w terenie. Za nami pierwszy weekend z „I Małopolską Wystawą i Pokazami Militarnymi Kuter Port”, a przed nami kolejne dwa dni (19–20 września, sobota, niedziela) pełne wrażeń i atrakcji.

W minioną sobotę i w niedzielę goście, którzy przybyli na naszą Plażę, mieli okazję obejrzeć wystawę kilkudziesięciu pojazdów militarnych, wśród których znalazły się m.in. haubica samobieżna 2S1 Goździk, opancerzony samochód rozpoznawczo-patrolowy BRDM 2, średni ciągnik artyleryjski ATS-59, średni kołowy transporter opancerzony OT-64 SKOT, radziecki trzyosiowy samochód ciężarowy URAL 375D, samochód specjalny dowodzenia i łączności STAR 266, czechosłowacka ciężarówka wielozadaniowa PRAGA V3S i wiele innych.

Kilkoma z tych pojazdów można było się przejechać na specjalnie wydzielonym, odpowiednio przygotowanym poligonie i na własnej skórze przekonać się, jak funkcjonowali żołnierze, którzy kiedyś z tych pojazdów korzystali w warunkach bojowych. Na poligonie odbywały się również pokazy jazdy dynamicznej, które można było obserwować z bezpiecznego miejsca zza siatki. Zorganizowany został także symulowany atak rekonstruktorów – żołnierze z Pułku Ułanów Karpackich z moździerza zaatakowali haubicę Goździk. W ramach innych pokazów widzowie oglądali np. Tank Crash – pojazdy osobowe mierzyły się z pojazdami gąsienicowymi (haubica 2S1 Goździk i średni ciągnik artyleryjski ATS-59).

Oprócz wielu atrakcji związanych z pojazdami militarnymi goście mieli okazję m.in. obejrzeć bardzo interesujące ekspozycje, w wśród nich m.in. kolekcje broni, zarówno oryginalnej, jak i replik, mundury różnych armii, wystawy rekonstruktorów, czy sprawdzić swoją celność na strzelnicy ASG. Ponadto na kilku stoiskach sprzedażowych była możliwość zakupu odzieży, butów, ekwipunku, zabawek i gadżetów związanych z militarnym stylem, ale nie tylko. Świetną zabawą nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych okazała się bitwa na kolory.

Nieocenioną wartością takich wydarzeń jest również możliwość spotkania i rozmowy z prawdziwymi pasjonatami i znawcami sztuki militarnej, z czego nasi goście bardzo chętnie korzystali.

Tak w wielkim skrócie wyglądał miniony weekend, a przed nami kolejne atrakcje już w najbliższą sobotę i niedzielę. Poza tymi pojazdami, które już znajdują się na wystawie, pojawią się kolejne, a wśród nich niesamowity Gama Goat, wojskowy pojazd terenowy z napędem na sześć kół. Ponownie na poligonie prezentowane będą możliwości pojazdów w terenie, jazdy dynamiczne oraz Tank Crash. W planach jest także m.in. atak z armaty przeciwpancernej D-44 kaliber 85 mm na haubicę Goździk i wiele innych atrakcji.

Niezmiennie będzie można skorzystać z przejażdżek pojazdami militarnymi, ponownie będziemy gościć rekonstruktorów, wystawców broni, sprzedawców, zorganizowane zostaną strzelnice zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Odbędzie się także bitwa na kolory.

W ostatni weekend olbrzymim powodzeniem cieszyła się również kuchnia polowa, z której serwowaliśmy prawdziwe wojskowe jedzenie – bigos, grochówkę, mielone w kapuście czy żurek. Oczywiście, takich dań nie zabraknie również w najbliższy weekend, a dodatkowo rozpalimy wielkie ognisko na Plaży i będziemy piec ziemniaki.

To tylko część z atrakcji, które planujemy na sobotę i niedzielę. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy zainteresowani sztuką militarną, zarówno profesjonaliści, pasjonaci, jak i amatorzy. Impreza dedykowana jest każdemu, bez względu na wiek i płeć. Jak we wszystkich przedsięwzięciach Kuter Portu, bardzo mile widziane są rodziny z dziećmi.

W czasie imprezy będziemy wspierać Maksa, który szczególnie interesuje się militariami i wojskowością: www.facebook.com/maxwalczy. Złotówka z każdego sprzedanego biletu zostanie przekazana na jego wsparcie.

Wydarzenie organizowane jest przez Kuter Port Nieznanowice, a partnerami są: Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Śląska Fundacja Pasjonatów Techniki Militarnej „Garnizon Górnośląski”, Fundacja Grot, Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, „Karabin z Prywatnej Kolekcji Krzysztofa Pawlaka”. Wsparcie medialne / Patronat medialny dotychczas potwierdziły: TVP 3 Kraków, Radio Eska Kraków, www.mojgdow.pl , www.bochniazbliska.pl oraz www.twoje-miasto.pl .

Aktualne informacje zawsze można znaleźć na www.kuterport.pl i www.facebook.com/kuterport.nieznanowice.

Udział w wydarzeniu jest płatny wg cennika znajdującego się TUTAJ.

Orientacyjny program jest TUTAJ.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego bardzo prosimy o zachowanie najważniejszych zasad.


Close Menu