Trwa militarny wrzesień na Plaży Kuter Port Nieznanowice. Specjalnie na tę okazję zbudowaliśmy własny poligon, na którym można obserwować pojazdy militarne, które demonstrują tam swoje możliwości jazdy i walki w terenie. Za nami pierwszy weekend z „I Małopolską Wystawą i Pokazami Militarnymi Kuter Port”, a przed nami kolejne dwa dni (19–20 września, sobota, niedziela) pełne wrażeń i atrakcji.

W minioną sobotę i w niedzielę goście, którzy przybyli na naszą Plażę, mieli okazję obejrzeć wystawę kilkudziesięciu pojazdów militarnych, wśród których znalazły się m.in. haubica samobieżna 2S1 Goździk, opancerzony samochód rozpoznawczo-patrolowy BRDM 2, średni ciągnik artyleryjski ATS-59, średni kołowy transporter opancerzony OT-64 SKOT, radziecki trzyosiowy samochód ciężarowy URAL 375D, samochód specjalny dowodzenia i łączności STAR 266, czechosłowacka ciężarówka wielozadaniowa PRAGA V3S i wiele innych.

Kilkoma z tych pojazdów można było się przejechać na specjalnie wydzielonym, odpowiednio przygotowanym poligonie i na własnej skórze przekonać się, jak funkcjonowali żołnierze, którzy kiedyś z tych pojazdów korzystali w warunkach bojowych. Na poligonie odbywały się również pokazy jazdy dynamicznej, które można było obserwować z bezpiecznego miejsca zza siatki. Zorganizowany został także symulowany atak rekonstruktorów – żołnierze z Pułku Ułanów Karpackich z moździerza zaatakowali haubicę Goździk. W ramach innych pokazów widzowie oglądali np. Tank Crash – pojazdy osobowe mierzyły się z pojazdami gąsienicowymi (haubica 2S1 Goździk i średni ciągnik artyleryjski ATS-59).

Oprócz wielu atrakcji związanych z pojazdami militarnymi goście mieli okazję m.in. obejrzeć bardzo interesujące ekspozycje, w wśród nich m.in. kolekcje broni, zarówno oryginalnej, jak i replik, mundury różnych armii, wystawy rekonstruktorów, czy sprawdzić swoją celność na strzelnicy ASG. Ponadto na kilku stoiskach sprzedażowych była możliwość zakupu odzieży, butów, ekwipunku, zabawek i gadżetów związanych z militarnym stylem, ale nie tylko. Świetną zabawą nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych okazała się bitwa na kolory.

Nieocenioną wartością takich wydarzeń jest również możliwość spotkania i rozmowy z prawdziwymi pasjonatami i znawcami sztuki militarnej, z czego nasi goście bardzo chętnie korzystali.

Tak w wielkim skrócie wyglądał miniony weekend, a przed nami kolejne atrakcje już w najbliższą sobotę i niedzielę. Poza tymi pojazdami, które już znajdują się na wystawie, pojawią się kolejne, a wśród nich niesamowity Gama Goat, wojskowy pojazd terenowy z napędem na sześć kół. Ponownie na poligonie prezentowane będą możliwości pojazdów w terenie, jazdy dynamiczne oraz Tank Crash. W planach jest także m.in. atak z armaty przeciwpancernej D-44 kaliber 85 mm na haubicę Goździk i wiele innych atrakcji.

Niezmiennie będzie można skorzystać z przejażdżek pojazdami militarnymi, ponownie będziemy gościć rekonstruktorów, wystawców broni, sprzedawców, zorganizowane zostaną strzelnice zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Odbędzie się także bitwa na kolory.

W ostatni weekend olbrzymim powodzeniem cieszyła się również kuchnia polowa, z której serwowaliśmy prawdziwe wojskowe jedzenie – bigos, grochówkę, mielone w kapuście czy żurek. Oczywiście, takich dań nie zabraknie również w najbliższy weekend, a dodatkowo rozpalimy wielkie ognisko na Plaży i będziemy piec ziemniaki.

To tylko część z atrakcji, które planujemy na sobotę i niedzielę. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy zainteresowani sztuką militarną, zarówno profesjonaliści, pasjonaci, jak i amatorzy. Impreza dedykowana jest każdemu, bez względu na wiek i płeć. Jak we wszystkich przedsięwzięciach Kuter Portu, bardzo mile widziane są rodziny z dziećmi.

W czasie imprezy będziemy wspierać Maksa, który szczególnie interesuje się militariami i wojskowością: www.facebook.com/maxwalczy. Złotówka z każdego sprzedanego biletu zostanie przekazana na jego wsparcie.

Wydarzenie organizowane jest przez Kuter Port Nieznanowice, a partnerami są: Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Śląska Fundacja Pasjonatów Techniki Militarnej „Garnizon Górnośląski”, Fundacja Grot, Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, „Karabin z Prywatnej Kolekcji Krzysztofa Pawlaka”. Wsparcie medialne / Patronat medialny dotychczas potwierdziły: TVP 3 Kraków, Radio Eska Kraków, www.mojgdow.pl , www.bochniazbliska.pl oraz www.twoje-miasto.pl .

Aktualne informacje zawsze można znaleźć na www.kuterport.pl i www.facebook.com/kuterport.nieznanowice.

Udział w wydarzeniu jest płatny wg cennika znajdującego się TUTAJ.

Orientacyjny program jest TUTAJ.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego bardzo prosimy o zachowanie najważniejszych zasad.